Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

419,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Alkomat AlcoDigital XS50 + [kalibracje w 24h]
Alkomat AlcoDigital XS50 + [kalibracje w 24h]

269,00 zł

Cena regularna: 299,00 zł

szt.
Elektrochemiczny Alkomat AlcoFind Elite + Kalibracje
Elektrochemiczny Alkomat AlcoFind Elite + Kalibracje

349,00 zł

Cena regularna: 389,00 zł

szt.
Elektrochemiczny Alkomat  AlcoFind DA-8500E
Elektrochemiczny Alkomat AlcoFind DA-8500E

319,00 zł

Cena regularna: 349,00 zł

szt.
Alkomat AlcoDigital ONE przesiewowy
Alkomat AlcoDigital ONE przesiewowy

1 379,00 zł

Cena regularna: 1 479,00 zł

szt.
Alkomat elektrochemiczny EASYGO EC
Alkomat elektrochemiczny EASYGO EC

279,00 zł

Cena regularna: 299,00 zł

szt.
Producenci

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?

Jazda po alkoholu stwarza ogromne zagrożenie na drodze i może się skończyć nieszczęśliwym wypadkiem. Wiele osób wsiada za kierownicę, nawet nie wiedząc, że alkohol wpływa nadal na ich percepcję, na przykład następnego dnia po spożyciu. Z tego powodu alkomaty osobiste stały się tak popularne – pozwalają mieć pewność, że jedziemy „na trzeźwo”. Wyróżnia się dwa główne typy takich urządzeń. W takim razie jaki wybrać? Alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

 

Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy – czym się różnią?

 

Alkomaty te przede wszystkim różnią się sensorem. To on wpływa na precyzję pomiaru oraz rzetelność wyniku. Jest to związane z przetwarzaniem próbki. Jednak nawet najtańszy alkomat będzie lepszym rozwiązaniem niż wsiadanie za kierownicę bez żadnej świadomości na temat poziomu alkoholu w swoim organizmie. Niezależnie od wyboru każde tego rodzaju narzędzie wymaga okresowej kalibracji. Czym różnią się wspomniane urządzenia?

 

Alkomat elektrochemiczny

Alkomat elektrochemiczny jest wyposażony w sensor, który pobiera informacje o utleniającym się etanolu przez związki chemiczne znajdujące się w elektrodach. Z ich powodu alkohol zmienia swoją postać w kwas octowy, który uwalnia elektrony i powoduje powstanie prądu o niskim napięciu. Im wyższe jest powstałe w ten sposób napięcie elektrody, tym więcej alkoholu przemieniło się w kwas octowy. Z tego powodu wynik nie może zostać zafałszowany przez niedawne palenie papierosów.

 

Alkomat półprzewodnikowy

W tym przypadku alkohol utlenia się na powierzchni elektrody, jednocześnie potęgując przewodnictwo półprzewodnika. Zgodnie z zasadami fizyki prowadzi to do zmiany rezystancji, co pozwala uzyskać wynik. Jednak w tym przypadku warto zachować szczególną uwagę, ponieważ rzetelność badania może zostać zmieniona przez nikotynę lub aceton (składnik leków dla cukrzyków).

 

Zgodnie z powyższymi informacjami można zauważyć, że alkomaty elektrochemiczne są bardziej dokładne od półprzewodnikowych. Warto dodać, że są również bardziej czułe. Czułość to cecha dotycząca skali pomiaru – najdroższe modele na rynku są w stanie podać wynik do setnych części promila. Zwykle takie urządzenia posiada policja. Precyzja pomiaru również jest istotna, ponieważ okazuje się, że tanie modele mogą mylić się nawet o 0,1 promila, a to spora różnica, skoro dopuszczalna zawartość etanolu w wydychanym powietrzu wynosi 0,2 promila.

 

Jaki alkomat – półprzewodnikowy czy elektrochemiczny?

 

Wiele zależy tak naprawdę od zapotrzebowania. Jeżeli nie ma wielu sytuacji wymagających skontrolowania trzeźwości, to odpowiednim wyborem będą nawet tańsze urządzenia. Jeśli jednak zależy nam na dokładności pomiaru, a zdarza nam się np. wypić butelkę wina dzień przed jazdą autem, to zdecydowanie bardziej polecamy modele elektrochemiczne. Są także bardziej wytrzymałe. Jednak trzeba pamiętać, że każdy alkomat potrzebuje cyklicznej kalibracji i trzeba to podkreślać. Sensory mogą się zużywać, a więc nawet profesjonalne i stosunkowo drogie urządzenia mogą podać fałszywy wynik.

 

Jaki alkomat kupić? Sprawdzony i skalibrowany!

 

Alkomat powinien przede wszystkim posiadać czuły sensor i aktualną kalibrację. Elektrochemiczne modele są dokładniejsze, jednak widocznie droższe od półprzewodnikowych, które mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób o mniejszym zapotrzebowaniu na pomiary (oraz niepalących papierosów i diabetyków). Urządzenia wysokiej klasy znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Dysponujemy wieloma modelami, które posiadają zróżnicowane konstrukcje, jednak wszystkie cechują się jednocześnie skutecznością w kwestii badania trzeźwości. Zajmujemy się również przeprowadzaniem kalibracji, czyli dopasowywaniem oprogramowania do aktualnego stanu czujnika. Rzetelność naszych laboratoriów została potwierdzona przez Główny Urząd Miar. Zatrudniamy doświadczonych specjalistów, którzy mogą doradzić w wyborze konkretnego urządzenia lub przeprowadzić profesjonalną adiustację. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl