Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Zabrane prawo jazdy za alkohol - jak je odzyskać?

Utrata prawa jazdy jest dla każdego kierowcy jedną z najbardziej uciążliwych decyzji. Niestety czasem podejmiemy niesłuszną, zbyt pochopną decyzję, w wyniku której tracimy tak ważny dla nas dokument. Jest to uciążliwe zwłaszcza dla zawodowych kierowców, którzy jak wiadomo, potrzebują prawa jazdy do wykonywania swojej codziennej pracy. W polskim prawie taki wymiar kary możemy otrzymać nie tylko przez jazdę pod wpływem alkoholu, ale także za uzbieranie odpowiedniej ilości punktów karnych oraz za przekroczenie obowiązującej prędkości o 50 km/h. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu, zapraszamy Cię do zapoznania się z dalszą częścią artykułu.

 

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol

Zatrzymanie prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu może zdarzyć się w wyniku rutynowej kontroli. Jeśli funkcjonariusz policji wykryje w organizmie zatrzymanego alkohol, w pierwszej kolejności jest zobowiązany do zabrania prowadzącemu pojazd prawa jazdy. Oczywiście przysługuje nam prawo do złożenia w ciągu 7 dni wniosku do Sądu o zwrot dokumentu, po rozważeniu którego sytuacja zostanie rozstrzygnięta. Odebranie kierowcy dokumentu upoważniającego do prowadzenia samochodu może zostać orzeczone na pewien okres lub dożywotnio. Jest to uzależnione od ilości promili znajdujących się w naszej krwi, a w związku z tym uznania naszego czynu za wykroczenie lub przestępstwo.

 

Zwrot prawa jazdy przez sąd

Na szczęście istnieje możliwość odzyskania naszego prawa jazdy po zatrzymaniu go podczas jazdy pod wpływem alkoholu przez policjanta. Czas od momentu utraty prawa jazdy, aż do rozprawy sądowej i jej rozstrzygnięcia jest okresem, w którym nie możemy prowadzić samochodu, ponieważ nasze uprawnienia są zawieszone. Podjęta przez Sąd decyzja obliguje nas do wstrzymania się od prowadzenia pojazdu do momentu wygaśnięcia zakazu, czyli zakończenia kary. Po tym okresie będziemy musieli udać się do lekarza na rutynowe badani, podczas których specjalista oceni, czy jesteśmy sprawni do ponownego prowadzenia pojazdu oraz prawdopodobnie zbadany zostanie nasz mocz i nasza krew. Po wydaniu pozytywnej decyzji przez lekarza będziemy mogli złożyć wniosek do Starostwa Powiatowego o zwrot naszego prawa jazdy. Co więcej, jeśli decyzją Sądu odebrano nam dokument uprawniający do prowadzenia pojazdu na okres dłuższy niż rok, będziemy zobowiązani podejść ponownie do egzaminu. Są to zawiłe procedury, których możemy uniknąć, podejmując rozsądne działania mające na celu ochronę naszego i innych osób życia.

 

Zatrzymanie prawa jazdy po alkoholu - jak go uniknąć?

Jak już wiemy, odzyskanie prawa jazdy po alkoholu jest możliwe, jednak wymaga zawiłych procedur, które są niezwykle czasochłonne. Jednak możemy uniknąć, zabrania nam dokumentu upoważniającego nas do prowadzenia pojazdu, jeśli będziemy przestrzegali obowiązujących nas przepisów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wsiadając za kierownicę pod wpływem napojów procentowych, narażamy się nie tylko na utratę prawa jazdy, ale także na spowodowanie wypadku, który może być nawet śmiertelny w skutkach. Dlatego przed podjęciem decyzji o wsiadanie do auta pod wpływem alkoholu, powinniśmy najpierw zastanowić się przynajmniej dwa razy. Dobrym sposobem jest trzymanie w samochodzie podręcznego alkomatu, który pozwoli nam na sprawdzenie ilości promili w naszej krwi. Dzięki czemu będziemy świadomi, czy możemy wsiąść za kierownicę.

 

Taki sprzęt możemy kupić w specjalnych sklepach, które w swojej ofercie posiadają alkomaty z atestem, które przydadzą nam się przed podróżą. Jako dorośli ludzie powinniśmy być świadomi, że wsiadanie za kierownicę w stanie nietrzeźwości niesie za sobą wiele konsekwencji, które mogą wpłynąć na całe nasze, ale także innych ludzi życie. Dlatego nie możemy podejmować pochopnych działań, które mogą doprowadzić nie tylko do utraty prawa jazdy. Jest to kluczowa kwestia pozwalająca nam na spokojną i zgodną z prawem jazdę, pozbawioną stresu i problemów z prawem, które czasem ciężko jest rozwiązać, a niejednokrotnie prowadzą do poważnych życiowych konsekwencji.

[product id="47,691,82"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl