Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Legalizacja alkomatu - na czym polega?

Na czym polega legalizacja alkomatu?

Legalizacja alkomatu była do 2008 roku regulowana prawnie i polegała na poświadczeniu, że dane urządzenie jest zgodne z przepisami prawa. Na skutek decyzji Ministra Gospodarki proces ten został zastąpiony wzorcowaniem, czyli potwierdzenie, że alkomat dostarcza wiarygodnych danych na temat stanu trzeźwości badanej osoby. Oba te procesy miały i mają na celu wyeliminowanie ryzyka błędów pomiarowych, a w konsekwencji – usprawnienie pracy służb porządkowych.

W związku z tym wyniki, które wskazał alkomat, mogą być uznane za dowód jedynie wtedy, gdy urządzenie posiada świadectwo wzorcowania. Dokonują go wyłącznie laboratoria, które posiadają akredytację PCA. Samodzielna kalibracja jest możliwa jedynie na użytek własny alkomatu, jednakże wymaga specjalistycznych warunków – to jest odpowiedniej temperatury, a także wilgotności i stałego stężenia alkoholu.

Jak przeszkoleni technicy kalibrują alkomat? Legalizacja, dzisiaj nazywana wzorcowaniem czy kalibracją, rozpoczyna się od ustawienia alkomatu w tryb kalibracji przy pomocy odpowiednich pinów, a w dalszej kolejności podłączenia go do urządzeń wzorcowych. Następnie wdmuchują one do alkomatu powietrze zawierające cząsteczki alkoholu z płynu wzorcowego. W międzyczasie sensor urządzenia zapamiętuje uzyskane wyniki, a po wyzerowaniu powtarzamy cały proces od początku i sprawdzamy, jak alkomat działa w trybie normalnym. Jeżeli wszystkie wyniki cechują się odpowiednią zgodnością, laboratorium wystawia oryginalny certyfikat kalibracji.

[product id="39,187,393"]

Kiedy i jak często należy kalibrować alkomat? Legalizacja alkomatu

Przyjmuje się, że alkomat powinniśmy poddawać kalibracji raz na 6-12 miesięcy lub po wykonaniu mniej więcej 1500 pomiarów. Jej częstotliwość jest tak naprawdę uzależniona od kilku czynników. Są to model urządzenia, rodzaj wbudowanego sensora i specyfikacja producenta. Nie bez znaczenia są także warunki przechowywania oraz to, jak często używamy naszego alkomatu.

Oczywistym momentem, w którym powinniśmy jak najszybciej powinniśmy dokonać kalibracji, jest sytuacja, gdy alkomat wskazuje wartość inną niż 0,00%, a osoba nie spożywała alkoholu – i na odwrót. Wskazaniem do wykonania wzorcowania jest także dokonanie pomiaru chwilę po spożyciu alkoholu – w takim przypadku alkomat jest narażony na rozstrojenie lub nawet uszkodzenie.

Sytuacjami, które powinny nas zmobilizować do przeprowadzenia ponownej kalibracji są także przypadki, gdy na alkomacie wyświetla się napis CAL. Wtedy niejako samo urządzenie domaga się wzorcowania. Jeżeli przez dłuższy okres przechowywaliśmy je w jednym miejscu z czymś, co zawiera alkohol, również powinniśmy skalibrować alkomat.

Prawidłowe działanie urządzenia możemy skontrolować samodzielnie, na przykład powtarzając pomiar trzykrotnie w jednakowych odstępach czasu – wynik pomiaru powinien się z każdą próbą trochę zmniejszać. Innym sposobem jest wykonanie kilku pomiarów i zbadanie, czy wyniki nie odbiegają od siebie zbyt znacznie. Jeżeli kiedykolwiek alkomat wskaże nam maksymalny zakres pomiaru lub nawet go przekroczy, również powinno być to dla nas sygnałem alarmującym.

Pamiętajmy również, że im tańsze urządzenie posiadamy, tym łatwiej będzie się ono rozregulowywało (najczęściej), a w konsekwencji wymagać będzie częstszej kalibracji. Najczęściej zainwestowanie w droższy model okazuje się na dłuższą metę bardziej opłacalne.

Legalizacja alkomatu, a właściwie kalibracja czy wzorcowanie, jest niezwykle ważnym procesem, jeżeli chcemy mieć pewność, że urządzenie jest wiarygodne. Z tego powodu warto wykonywać ją regularnie.

[product id="40,423,698"]

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl