Niestety nie każdy z nas jest na bieżąco z wszelkimi zmianami prawnymi, co nierzadko może doprowadzać do wielu nieporozumień oraz kontrowersji. Niemniej, nieznajomość prawa nie zwalnia nas z obowiązku jego przestrzegania, dlatego tak ważne, abyśmy byli świadomi zarówno obowiązków, jak i swoich praw. Sytuacja tyczy się zarówno codziennych czynności, zachowania w pracy, jak i na drodze - więc każdego aspektu naszego życia.
Kto może badać alkomatem? - kontrola policyjna
Alkomaty są nowoczesnymi urządzeniami, które z powodzeniem chronią nas przed prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu. Mimo ich powszechności użycie regulują przepisy prawa. Najprędzej będziemy mieli okazję dmuchać w alkomat podczas rutynowej kontroli na szosie - czy aby na pewno jest to wskazane? Służby pilnujące porządku publicznego i ich działania powinny wynikać wprost z przepisów, które regulują możność przeprowadzenia badania.
Art. 129ja - poddanie kontrolującego pojazdem badaniu na zawartość w organizmie alkoholu lub innego środka;
Dz. U. 2021.0.450 t.j. - Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
"W toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu’’.
Zważając na powyższe, do zbadania alkomatem powinno dojść wyłącznie w przypadku uzasadnionego podejrzenia. Jeśli wynik ukaże wyższą zawartość aniżeli 0,2 promila (tj. 0,1 mgl/l), powinniśmy spodziewać się konsekwencji. Zatrzymanie kierowcy w stanie nietrzeźwości, zawsze przyczynia się do zmniejszenia prawdopodobieństwa poważnego wypadku. Wiele komplikacji i wątpliwości pozostawia również badanie alkomatem w miejscu pracy, przez szefostwo.
Badanie alkomatem przez pracodawcę
Wielu z nas, zadaje sobie pytanie, czy może zostać zbadanym w miejscu pracy lub, czy ma prawo wykonać takie badanie u swojego pracownika. Wówczas warto zaznajomić się z przepisami, które jasno wskazują drogę uzyskania wyniku. Oczywiście chęć badania powinna być podyktowana w przypadku uzasadnionego podejrzenia. Aby jednak do tego doszło, powinny być spełnione dwa warunki płynące z art. 17 ustawy z 26/10/1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi;
"1. badanie odbywa się na żądanie kierownika zakładu pracy, osoby przez niego upoważnionej lub pracownika, co do którego zachodzi uzasadnione podejrzenie, że spożywał alkohol w czasie pracy lub stawił się do niej w stanie po użyciu alkoholu,
2. badanie stanu trzeźwości pracownika przeprowadza uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego (np. policja), zaś zabiegu pobrania krwi dokonuje osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje zawodowe, co ma zapewnić wiarygodność wyniku badania.’’
Wówczas pracodawca ma prawo uzyskać informacje dotyczące zawartości alkoholu - jak widać, nie jest to jednak proste. Pracodawca może wyciągnąć konkretne i jasno określone konsekwencje, m.in. w trosce o bezpieczeństwo oraz BHP. Co ważne, pomiar powinien być wykonany poprzez legalne urządzenie o takowym przeznaczeniu.
Istnieją dwa przypadki, podczas których może dojść do samego badania. W każdej innej ewentualności, mamy prawo odmówić badania, a nawet doprowadzić do osądzenia osób, które zmuszają nas do jego wykonania. Jeśli sami mamy ochotę zbadać się alkomatem, możemy zrobić to na komisariacie policji. Wprowadzono również możliwość zakupu alkomatu na użytek prywatny - m.in. za pośrednictwem naszego sklepu Polskie Centrum Kalibracji. Nowoczesne urządzenia z atestem mogą być pomocne dla nas samych, na przykład w sytuacji gdy chcemy określić, czy możemy bezpiecznie wsiąść za kółko i ruszyć w drogę. Miejmy na uwadze, że to jedyny słuszny gwarant poprawnego wyniku! Bezpieczeństwo jest kluczowe dla nas samych, jak i pozostałych uczestników ruchu - unikajmy tragedii.
[product id="70, 52, 53"]