Konfiskata samochodu bądź jego równowartości to założenie nowelizacji Kodeksu karnego, z którym będziemy musieli mierzyć się od 2023 roku. Zaostrzenie przepisów ma na celu zwiększenie ostrożności kierowców, by zmniejszyć ilość wypadków na drodze. Jakie kary za jazdę pod wpływem alkoholu nas czekają?
Konfiskata samochodu - prawo
Ministerstwo Sprawiedliwości zdecydowało się na wprowadzenie konfiskaty samochodu lub jego równowartości za jazdę pod wpływem alkoholu. Nowe przepisy zakładają możliwość zabrania pojazdu na rzecz skarbu państwa w trzech przypadkach. Przede wszystkim z sytuacją będzie trzeba zmierzyć się, prowadząc samochód przy obecności przynajmniej 1,5 promila alkoholu we krwi.
Musimy mieć również świadomość, że w takim przypadku nie ma znaczenia, czy został spowodowany wypadek, czy też nie. Co więcej, powodując wypadek, funkcjonariusze mogą skonfiskować samochód przy wykryciu co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi.
Trzecim przypadkiem, w którym możemy spodziewać się utraty samochodu, jest sytuacja, w której kierowca jest recydywistą oraz kolejny raz zostanie zatrzymany, mając we krwi przynajmniej 0,5 promila alkoholu.
Zapłata równowartości pojazdu — kiedy będzie miała miejsce?
Nowe przepisy zakładają zapłatę równowartości pojazdu w przypadku, w którym samochód nie jest własnością prowadzącej go osoby. Ma to miejsce, gdy kierowca pożyczy auto od innej osoby lub wypożyczy je od firm świadczących tego typu usługi.
Jak możemy zadbać o bezpieczeństwo na drodze?
Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których pomimo zaplanowanej podróż, dzień wcześniej postanowiliśmy spędzić czas z przyjaciółmi. Gdy zdecydujemy się na spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu warto, abyśmy przed prowadzeniem pojazdu, dokładnie sprawdzili, czy trunek całkowicie zniknął z naszej krwi. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości alkomat, który jest praktycznym rozwiązaniem, umożliwiającym komfortowe sprawdzenie stanu trzeźwości. To opłacalna inwestycja, w wyniku której podjęcia przyczyniamy się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.
Gdzie kupić dobrej jakości alkomat?
Planując zakup alkomatu, warto skorzystać z oferty naszego sklepu, w której dostępny jest szeroki wybór najlepszej klasy urządzeń. Nasi pracownicy z chęcią pomogą w wyborze konkretnego sprzętu, by możliwe stało się dokonanie optymalnej inwestycji. Oferowane przez nas alkomaty wyróżniają się odpornością na uszkodzenia i solidnymi konstrukcjami, a przed ich wprowadzeniem do naszego asortymentu dokonujemy starannej selekcji.
[product id="58,51,255"]
Dlaczego kary za jazdę pod wpływem są dobrym rozwiązaniem?
Nowe przepisy są zdecydowanie bardziej dotkliwe, jednak ich celem jest zmniejszenie ilości wypadków na drodze. Takie rozwiązanie sprawi, że przed jazdą pod wpływem alkoholu, kierowcy przemyślą dokładnie swój wybór, natomiast w przeciwnym razie będą musieli zmierzyć się z konfiskatą pojazdu. Każdego dnia dochodzi na drogach do mnóstwa wypadków, które wielokrotnie kończą się śmiercią uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak istotne jest, by przed podjęciem złej decyzji, dobrze ją przemyśleć, w czym mają pomóc ostrzejsze przepisy drogowe, które wejdą w życie w 2023 roku.
Dlaczego nowe przepisy mogą odstraszyć kierowców od jazdy pod wpływem alkoholu?
Konfiskata samochodu nie będzie dotyczyła pojazdów będących w leasingu lub w momencie, gdy znajdujący się pod wpływem alkoholu kierowca nie jest jego właścicielem bądź jest współwłaścicielem. Jednak musimy liczyć się z tym, że będzie to miało swoje konsekwencje w postaci obowiązku zapłaty równowartości pojazdu, co w powyżej wymienionych przypadkach może być znaczącym przekroczeniem możliwości finansowych.
Natomiast w sytuacji, w której kierowca będzie prowadził samochód służbowy, możemy spodziewać się ukarania go karą wynoszącą co najmniej 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej oraz Pomocy Pokrzywdzonym. Nowe przepisy uderzają nie tylko w kierowców, ale również w ich rodziny, które w momencie konfiskaty samochodu zostają pozbawione środka transportu.