Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Jazda na kacu - co grozi?

Jazda za kółkiem oraz niedawne spożycie alkoholu to niezbyt dobre połączenie - to dobrze znana prawda, jednak nie wszyscy kierowcy dają jej wiarę. Po wypiciu alkoholu poprzedniego dnia możesz mieć wątpliwości co do tego, czy kierowanie samochodem na pewno jest dla Ciebie dozwolona. Jazda na kacu jest jednym z częściej popełnianych przewinień na polskich drogach. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje takiego zachowania. 

Jazda na kacu - jak rozpoznać objawy zatrucia alkoholowego?

Spędzanie czasu wolnego wraz z kieliszkiem wódki lub innego trunku może być przyjemne do pewnego momentu. Zazwyczaj kolejnego dnia możesz jednak odczuwać wyjątkowo negatywne następstwa wcześniejszej zabawy. To najlepszy znak, że organizmowi dostarczono o wiele więcej alkoholu, niż jest on w stanie strawić. Wątroba ma zdolność rozkładania alkoholu na prostsze związki, a następnie jego wydalania, jednak jest ona naturalnie ograniczona przez możliwości układu trawiennego. Jeśli przyjmowanego alkoholu jest zbyt dużo, a tempo spożywania nie odpowiada szybkości trawienia, organizm szybko da o tym znać - właśnie w postaci kaca. Spożycie alkoholu poprzedniego dnia może skutkować wystąpieniem objawów zatrucia alkoholowego. 

Jazda na kacu wcale nie jest odosobnionym przypadkiem wśród polskich kierowców. Jak rozpoznać, że samopoczucie odbiegające od normy to tak naprawdę kac? Jednym z najpopularniejszych objawów jest występowanie męczących nudności, często prowadzących nawet do wymiotów. Towarzyszy im silny ból głowy, a także zmęczenie. 

Jazda na kacu - dlaczego nie jest bezpieczna?

Mianem kaca najczęściej określa się stan, w którego trakcie w organizmie nadal znajduje się alkohol. Niewiele osób wie jednak, że tego rodzaju samopoczucie często pojawia się także wtedy, gdy alkoholu w układzie trawiennym już nie ma. W takiej sytuacji często następuje błędna ocena swojego stanu, szczególnie u kierowców, którzy chcieliby jak najszybciej wrócić za kółko. Jazda na kacu może jednak skończyć się wyjątkowo nieszczęśliwie, nie tylko pod względem możliwych konsekwencji prawnych. Warto podkreślić, jak niebezpieczna jest jazda na kacu. Doskonale widać to w charakterystyce występujących w takiej sytuacji objawów. W trakcie takiego stanu trudno jest odpowiednio skupić się na warunkach panujących na drodze. Ból głowy czy nadmierna wrażliwość na światło mogą znacznie zaburzyć racjonalną ocenę sytuacji. Nie da się więc mówić o pełnym bezpieczeństwie podczas jazdy autem na kacu. Brak w takiej sytuacji koniecznego wyostrzenia niezbędnych zmysłów, przez co możesz mieć problem z poprawnymi reakcjami na to, co dzieje się na drodze. 

Jazda na kacu - co grozi Tobie jako kierowcy?

Mimo groźnych skutków ubocznych spożywania alkoholu jazda autem na kacu wcale nie jest odosobnionym zjawiskiem. Kierowcy, chcąc szybko załatwić jakąś sprawę lub po prostu powrócić do regularnego poruszania się pojazdem, wybierają zdecydowanie mniej bezpieczną opcję w postaci jazdy na kacu. Warto jednak wiedzieć, że z uwagi na większe niebezpieczeństwo takiego działania, grożą Ci z tego tytułu odpowiednie konsekwencje w razie przeprowadzenia kontroli drogowej. Czy warto decydować się na ryzykowną jazdę na kacu? Co grozi Ci za prowadzenie samochodu w takim stanie? 

Rozpatrując odpowiedź na to pytanie, warto mocniej pochylić się nad obowiązującymi obecnie karami. Pierwsza z nich dotyczy stanu po spożyciu alkoholu. Jest to stan, w którym stężenie alkoholu we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila. Dopuszczalna wartość to 0,2 promila. W przypadku wykrycia stanu po użyciu alkoholu możesz uzyskać grzywnę od 50 do 5000 zł, a także 10 punktów karnych. 

Jazda autem na kacu? To także możliwość bycia w stanie nietrzeźwości w trakcie prowadzenia samochodu. Tak określa się stan, w którym stężenie alkoholu we krwi jest wyższe niż 0,5 promila. Za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości grozi od 5000 do 60000 zł grzywny, 10 punktów karnych, a także zakaz prowadzenia pojazdów na określony czas lub kara więzienia. 

Jazda autem na kacu - jak jej uniknąć?

Nie chcesz mierzyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami jazdy na kacu? Skorzystaj ze sprawdzonych alkomatów, które dokładnie pokażą Ci zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Tylko taka informacja pomoże Ci podjąć odpowiednią decyzję i zrezygnować z jazdy autem, kiedy będzie to konieczne. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl