Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Czy w piwie zero jest alkohol?

Piwo bezalkoholowe cieszy się w ostatnich latach dużą popularnością. Dostępne jest w bardzo wielu wariantach smakowych oraz produkuje je coraz więcej znanych browarów. Stanowi smaczny, orzeźwiający napój, często serwowany na grillach i różnorodnych przyjęciach. Jednak w głowach kierowców coraz częściej pojawia się pytanie: czy piwo “zero” ma alkohol? Czy po takim napoju można kierować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Na czym polega fenomen piwa 0%?

Piwo “zero” w ostatnich latach podbiło rynek, ponieważ ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim w przeciwieństwie do napojów alkoholowych może być spożywane w miejscach publicznych. Ponadto, aby je kupić, nie trzeba okazywać dokumentu tożsamości w celu potwierdzenia pełnoletności.

Dużą zaletę piwa bezalkoholowego stanowi również fakt, iż może być spożywane przez kierowców. Nie wprowadza w stan nietrzeźwości, dlatego prowadzenie pojazdu po jego wypiciu jest w pełni bezpieczne.

Piwo zero doceniane jest również za swój smak. Dzięki temu, że produkuje się je bardzo podobnie do tradycyjnego, nie różni się zbytnio od niego smakiem. Można wyczuć w nim charakterystyczną goryczkę, którą uzyskuje się dzięki chmielowi i słodowi. Ponadto obecnie piwo “zero” dostępne jest w bardzo wielu wariantach. Na sklepowych półkach można znaleźć tego typu napój m.in. w wersji pszenicznej, APA i IPA. Producenci proponują je także w wielu pysznych smakach.

Piwo “zero” cieszy się dużą popularnością również ze względu na to, iż zawiera mniej kalorii niż alkoholowe. Dzięki temu doskonale sprawdza się wśród osób dbających o linię i sportowców. Jednak w głowach konsumentów cały czas pojawia się pytanie: czy w piwie bezalkoholowym jest alkohol? Czy na pewno stanowi w pełni bezpieczną opcję dla kierowców i kobiet w ciąży?

Czy w piwie 0% jest alkohol?

Jeszcze do niedawna kierowcy na imprezach nie mieli zbyt dużego wyboru pod względem napojów. Skazani byli na zimne i ciepłe opcje bezalkoholowe lub smakowe piwa “zero”, przypominające w smaku bardziej oranżadę niż tradycyjny trunek z procentami.

Obecnie na rynku dostępny jest coraz większy wybór piw “zero”, które rzeczywiście idealnie odwzorowują klasyczne napoje alkoholowe. Nieustannie zyskują na popularności i chętnie wybierane są przez kierowców. Jednak w głowach wielu z nich pojawia się pytanie, czy piwo “zero” rzeczywiście nie posiada w ogóle alkoholu? Czy podczas kontroli alkomatem nie zostaną wykazane żadne promile?

To, że na etykiecie piwa znajduje się informacja “0%”, nie oznacza, iż nie zawiera ono nawet śladowych ilości alkoholu. Zgodnie z prawem napoje “zero” mogą posiadać maksymalnie 0,5% tego składnika, a ich producenci nie mają obowiązku informować o tym konsumentów. Czy zatem po wypiciu piwa 0% powinniśmy się obawiać kontroli policyjnej? Na szczęście nie. Tak niewielka ilość alkoholu nie wprowadza w stan nietrzeźwości. Co ciekawe, większą zawartość alkoholu wykazują niektóre produkty nabiałowe np. kefiry, maślanki i jogurty naturalne.

Spożycie piwa zero a kontrola alkomatem

Gdy już wiesz, czy w piwie “zero” jest alkohol, zapewne zastanawiasz się, czy podczas kontroli alkomatem mogą zostać wykazane jakiekolwiek promile. Otóż tego typu napój jest w pełni bezpieczny dla kierowców, jednak sięgając po niego tuż przed badaniem alkomatem, trzeba liczyć się z wynikiem pozytywnym. Oczywiście, nie będzie oznaczał upojenia. Wartość powyżej 0 będzie wynikała z faktu, iż w jamie ustnej znajdują się resztki napoju.

Możesz być jednak spokojny, gdyż powtarzając badanie alkomatem po kilku minutach, wynik z pewnością będzie dla Ciebie korzystny. Jeśli jednak nie chcesz uniknąć sytuacji, w której alkomat policyjny wskazuje niedopuszczalną ilość promili, zrezygnuj z picia piwa 0% w czasie jazdy i bezpośrednio przed udaniem się na fotel kierowcy.

Ponadto, jeśli wypiłeś większą ilość piwa “zero”, odczekaj pewien czas, zanim zdecydujesz się na jazdę autem. Jeśli często sięgasz po tego typu napoje i obawiasz o swój stan trzeźwości, zaopatrz się w prywatny alkomat. Dzięki niemu będziesz mógł w każdej chwili zbadać liczbę promili w wydychanym powietrzu.

[product id="38, 47, 188"]

Piwo bezalkoholowe w innych krajach

W większości krajów piwa bezalkoholowe mają rzeczywiście bardzo niską zawartość alkoholu, bliską zeru. Jednakże, istnieje kilka krajów, w których przepisy prawne pozwalają na produkcję piw bezalkoholowych zawierających minimalne ilości alkoholu, które mogą przekraczać poziom 0,0%. Przykłady takich krajów to:

Niemcy: Niemieckie piwo bezalkoholowe może zawierać do 0,5% alkoholu, a jednocześnie jest oznaczane jako "alkoholfrei" (bezalkoholowe) zgodnie z niemieckim prawem żywnościowym.

Szwajcaria: Szwajcarskie piwo bezalkoholowe może zawierać do 0,5% alkoholu i jest oznaczane jako "ohne Alkohol" (bez alkoholu) lub "sans alcool" (bezalkoholowe).

Warto jednak zauważyć, że przepisy dotyczące zawartości alkoholu w piwach bezalkoholowych mogą się różnić w zależności od kraju, dlatego zawsze warto sprawdzić etykietę produktu, aby dowiedzieć się o jego konkretnych właściwościach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl