Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Czy osoba nieletnia może dmuchać w alkomat?

Kwestie kontroli trzeźwości nieletnich bywają kontrowersyjne. Wiele osób zastanawia się, czy policja może zbadać alkomatem nieletniego. Jak przedstawia się ta sytuacja w świetle prawa i jakie są przesłanki do tego, aby poddać dziecko takiemu badaniu. Sprawa nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Warto sprawdzić, jakie ustalenia widnieją w polskim prawie, a także co może w takim przypadku zrobić rodzic. Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, zapraszamy do przeczytania artykułu.

Badanie alkomatem osoby nieletniej

Procedury poddawania badaniu osoby nieletniej na obecność alkoholu lub innych substancji odurzających jest ściśle określona przez polskie prawo. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj kurator sądowy. Kiedy i na podstawie jakich przesłanek można przeprowadzić badanie na nieletnim? Ważną kwestię reguluje art. 70b § 1 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wskazuje on jednoznacznie, że jeżeli zachowanie nieletniego daje przesłanki, że jest w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, kurator sądowy może zobowiązać nieletniego do poddania się badaniu w celu ustalenia w organizmie obecności alkoholu lub innego środka przy użyciu metod niewymagających badania laboratoryjnego. Mowa tutaj oczywiście o wykorzystaniu alkomatów policyjnych z elektrochemicznych czujnikiem, które są nieinwazyjne i bardzo skuteczne. Art. 70b § wskazuje z kolei na konsekwencje związane z odmową małoletniego przystąpienia do testu wskazującego na poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Zgodnie z ustawą, taką osobę uznaje się za uchylającą się od nadzoru kuratora. W takim wypadku kurator może złożyć wniosek o zmianę środka wychowawczego i ponowić prośbę o wykonanie badania.

Czy policja może zbadać alkomatem nieletniego?

Sama procedura badania tego, czy nieletni jest pod wpływem alkoholu, nie jest prosta i wymaga podjęcia kilku podstawowych kroków. Reguluje to § 2 rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie warunków i sposobu przeprowadzania badań na obecność alkoholu lub innego środka użytego w celu wprowadzenia się w stan odurzenia w organizmie nieletniego. Badanie można przeprowadzić na trzy sposoby, przy pomocy wydychanego powietrza, śliny lub krwi. Procedura przeprowadzana jest przez kuratora sądowego, za pośrednictwem nieinwazyjnego narzędzia, zazwyczaj będzie to alkomat elektrochemiczny. Dodatkowo można podjąć się badania krwi, w celu potwierdzenia lub zaprzeczenia wyników. O to mogą także poprosić opiekunowie lub rodzice nieletnie, którzy nie byli obecni podczas wykonywania badania.

Formalnie badanie nie może być przeprowadzone bez obecności żadnego dorosłego. Jeżeli nie jest to jednak możliwe, rolę rodziców przejmuje wówczas nauczyciel, przedstawiciel powiatowego centrum pomocy rodzinie czy innego ośrodka pomocy społecznej. Kurator sądowy ma obowiązek jednak zawiadomić prawnych opiekunów nieletniego. Po całym zajściu sporządza się odpowiedni protokół, który może być później podstawowym dokumentem służącym do prowadzenia dalszego postępowania. W nim należy zawrzeć informacje dotyczące przesłanek i objawów wskazujących na konieczność wykonania testu na obecność alkoholu w organizmie nieletniego. Należy wskazać również datę i metodę przeprowadzenia badania, a także sposób powiadomienia rodziców lub opiekunów prawnych. Pod dokumentem składają podpis wszyscy zainteresowani, w tym także sama osoba nieletnia.

Sposób przeprowadzania badania na obecność alkoholu we krwi u nieletnich nie jest taki łatwy i wymaga podjęcia określonych procedur. Warto znać przepisy prawa, w taki sposób mogą działać one na naszą korzyść, jeżeli policja będzie chciała przeprowadzić taki tekst w inny sposób, niż zostało to ustalone w rozporządzeniu. Reguły są jasne i wskazują na to, że badanie powinno być wykonane w obecności rodzica lub opiekuna prawnego.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl