Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Czy można odmówić dmuchania w alkomat?

Kiedy sprawdzana jest trzeźwość kierowców?

Nie należy myśleć, iż nasza trzeźwość zostanie sprawdzona wyłącznie w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji, ponieważ nie jest to żadna reguła. Funkcjonariusze Policji mają prawo przeprowadzenia kontroli trzeźwości zawsze, gdy mają podejrzenia, iż kierowca jest pod wpływem alkoholu. W takim wypadku nawet rutynowa kontrola może wiązać się z koniecznością dmuchania w alkomat. Dodatkowo nie tylko kierowca może podlegać kontroli trzeźwości, policjant może użyć alkomatu również w stosunku do pasażerów. Codziennie niezwykle wiele osób jest poddawanych badaniom trzeźwości, czego efektem są przede wszystkim zadziwiająco wysokie statystyki informujące o zatrważającej ilości kierowców nietrzeźwych.

Czy można odmówić badania alkomatem?

Oczywiście, że zawsze możemy wyrazić swój sprzeciw, jednakże nie wiąże się to z tym, że nasza trzeźwość nie zostanie sprawdzona w inny sposób. Odmowa dmuchania w alkomat powoduje, że funkcjonariusze Policji przymusowo skierują nas na badanie laboratoryjne krwi lub moczu, które jednoznacznie wykaże, czy prowadziliśmy pojazd pod wpływem alkoholu. Dodatkowo, wyrażenie sprzeciwu powinno być należycie sformułowane, ponieważ za stawianie oporu policjantom również wyznaczone są odpowiednie kary.

Badanie trzeźwości - przepisy

Zawsze istotne jest poznanie swoich praw i obowiązków, ponieważ dzięki temu nie narazimy się na negatywne skutki. Polskie przepisy jasno określają normy dotyczące zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Osoba jest w stanie po spożyciu alkoholu, gdy w wydychanym powietrzu ma 0,1-0,25 mg/l alkoholu. Prowadzenie pojazdu w takim stanie oznacza popełnienie wykroczenia zagrożonego karą grzywny lub karą ograniczenia wolności. Z kolei, gdy alkomat przedstawi wartość powyżej 0,25 mg/l - kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości. Taka sytuacja stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku kierowca otrzymuje zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Badanie alkomatem - przepisy

Ustawa prawo o ruchu drogowym szczegółowo wyjaśnia, na jakiej podstawie funkcjonariusze mogą przeprowadzić badanie alkomatem, jakie są wyjątki od tego badania oraz czym skutkuje ewentualny sprzeciw prowadzącego pojazd.

Zgodnie z art. 129i. 1. Badanie w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholuprzeprowadza się przy użyciu urządzeń elektronicznych dokonujących pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

2.Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub osoba ta odmawia poddania się takiemu badaniu. W takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi.

3.Badanie w celu ustalenia zawartości worganizmie alkoholu może być przeprowadzone również w razie braku zgody osoby podlegającej badaniu, o czym należy ją uprzedzić.

Dodatkowo art. 129 ja. informuje, że w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

Podsumowując czy można odmówić dmuchania w alkomat? Można, w przypadku zaistnienia przeszkód związanych ze stanem zdrowia prowadzącego pojazd, jest to nawet wskazane. Mimo to należy podkreślić, że wówczas trzeźwość zostanie sprawdzona w bardziej skomplikowany oraz precyzyjny sposób. Każdy kierowca powinien pamiętać, że jeśli alkomat nie posiadał aktualnej kalibracji lub badanie zostało przeprowadzone nieprawidłowo, wynik możemy podważyć. W takim wypadku, badany również kierowany jest na badanie laboratoryjne.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl