Jeszcze do niedawna, aby sprawdzić swój stan trzeźwości po spożyciu alkoholu, trzeba było udać się na najbliższy posterunek policji. Bezpieczną opcją było powstrzymanie się od prowadzenia pojazdów przez kilkanaście godzin po wypiciu trunku. Oba te rozwiązania były dla wielu kierowców zbyt uciążliwe, przez co często siadali za kierownicą, nieświadomi, że są jeszcze pod wpływem alkoholu. To natomiast wiązało się z konsekwencjami prawnymi, a w niektórych przypadkach prowadziło do tragedii. Na szczęście dziś można łatwo sprawdzić swoją trzeźwość w warunkach domowych, przy użyciu alkomatu. Jednak, czy sprzęt ten zawsze wskazuje rzetelne wyniki? Czy leki mogą mieć wpływ na wynik badania? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.
Czy leki mogą mieć wpływ na wynik badania alkomatem?
Wiele osób zastanawia się, czy leki mogą mieć wpływ na wynik testu alkomatem. Odpowiedź jest twierdząca - niektóre leki zaburzają wyniki badań. Szczególnie należy uważać na krople walerianowe, które zawierają etanol oraz na preparaty stosowane w leczeniu astmy, alergii lub zapalenia gardła, posiadające w składzie związki metylowe. Obecność tych substancji może powodować dodatni wynik testu alkomatem.
Przed zażyciem leku należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki. Może okazać się, że dany preparat nie jest wskazany dla osób prowadzących pojazdy.
Jakie leki mogą mieć wpływ na wynik badania alkomatem?
Do leków, które mogą zafałszować wyniki testu alkomatem, należą:
- syropy na kaszel - wiele syropów, szczególnie tych sprzedawanych bez recepty, zawiera alkohol etylowy.
- Krople uspokajające - zazwyczaj zawierają w składzie etanol, czyli alkohol stosowany jako rozpuszczalnik w wielu preparatach medycznych.
- Krople żołądkowe - często zawierają etanol jako jeden z głównych składników.
- Syropy na refluks - najczęściej mają w składzie alkohol etylowy. Choć zwykle występuje on w niewielkich ilościach, jego obecność może wpłynąć na wynik testu alkomatem, szczególnie jeśli syrop został spożyty tuż przed badaniem.
- Aerozole na ból gardła - w tych preparatach etanol zwykle pełni rolę substancji pomocniczej.
- Suplementy zwiększające poziom ketonów - ciała ketonowe prowadzą do specyficznego zapachu z ust przypominającego aceton, a to może skutkować pozytywnym wynikiem badania alkomatem.
Przed sięgnięciem po dany lek czy suplement należy sprawdzić, czy zawiera w składzie substancje, które mogą zaburzać wyniki badania alkomatem. W razie wątpliwości warto skonsultować się z farmaceutą.
Sfałszowane wyniki badania alkomatem - nie zawsze przyczyną są leki!
Wyniki badania alkomatem mogą zostać sfałszowane nie tylko przez leki. Przyczyną często jest:
- Papierosy i e-papierosy - związki obecne w dymie tytoniowym mogą wpływać na dokładność pomiaru alkomatem. Ponadto producenci e-papierosów często stosują w podgrzewaczach glicerynę lub alkohol etylowy, które mogą również zafałszować wynik. Z tego względu najlepiej odczekać przynajmniej 10 minut przed wykonaniem pomiaru. Natomiast w przypadku kontroli warto poinformować funkcjonariusza o kontakcie z substancjami, które mogą wpływać na wynik badania.
- Płyny do płukania jamy ustnej - często zawierają one alkohol, który może pozostawać w jamie ustnej przez pewien czas po użyciu. Czas potrzebny na wywietrzenie alkoholu zależy nie tylko od stężenia substancji czynnej w płukance, ale także od długości samego płukania. Kierowcom zaleca się sięganie po płyny oznaczone “alcohol free”.
- Dieta ketogeniczna - choć cieszy się ona dużą popularnością ze względu na fakt, iż zapewnia spektakularne efekty, może być problematyczna dla kierowców. Organizm na diecie keto zaczyna produkować tzw. ciała ketonowe, co powoduje charakterystyczny zapach z ust, przypominający aceton. Może to również prowadzić do fałszywie dodatniego wyniku badania.
- Refluks żołądkowo-jelitowy, zgaga czy choroba refluksowa przewodu pokarmowego - kwas wytwarzany w żołądku może być jednym z czynników fałszujących wyniki badania alkomatem.
- Czynniki środowiskowe - otoczenie również ma wpływ na wynik badania alkomatem. Za sfałszowanie wyniku może odpowiadać rozpylanie perfum krótko przed wykonaniem testu, używanie płynu do spryskiwaczy bezpośrednio przed badaniem oraz zanieczyszczenia znajdujące się wewnątrz ustnika.
Warto pamiętać, że wynik może zostać sfałszowany także przez to, że alkomat jest w złym stanie technicznym. Niesprawne lub źle skalibrowane urządzenie może dostarczać mało precyzyjne wyniki.
Kalibracja alkomatu - kluczowa dla precyzyjnych wyników
Regularna kalibracja alkomatu jest niezbędna, żeby urządzenie mogło dostarczać dokładne i wiarygodne wyniki. Aby zapewnić sprawne i wiarygodne działanie sprzętu, warto oddawać go do serwisu przynajmniej raz w roku, a w przypadku niektórych modeli nawet co sześć miesięcy. Wszelkie informacje dotyczące częstotliwości kalibracji urządzenia znajdują się w dołączonej instrukcji.
Aby skalibrować swój alkomat, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Sprawimy, że urządzenie znów będzie działało w odpowiedni sposób!