Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Choroba alkoholowa - jak się objawia? W jaki sposób z nią walczyć?

Alkohol to popularny towarzysz różnego rodzaju uroczystości. Sięgamy po niego m.in. podczas Sylwestra, urodzin czy imienin. Dzięki niemu możemy się rozluźnić i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Niestety alkohol ma też swoją ciemną stronę. Może prowadzić do poważnego schorzenia, jakim jest alkoholizm.

Co to jest choroba alkoholowa?

Choroba alkoholowa kryje się pod różnymi nazwami. Często nazywana jest alkoholizmem i uzależnieniem od alkoholu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te określenia wskazują na ten sam stan. O chorobie alkoholowej mówimy wtedy, gdy dana osoba traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu i odczuwa ciągłą potrzebę sięgania po niego. Osoby cierpiące na alkoholizm uzależniają swoje samopoczucie od alkoholu. Twierdzą, iż dopiero po spożyciu trunku są w stanie odczuwać pełnię szczęścia.

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która stale postępuje. Nieleczona prowadzić nawet do śmierci. Należy również pamiętać, że choroba alkoholowa jest niewyleczalna. Można ją wyłącznie zatrzymać. Z tego względu mówi się o “niepijących alkoholikach”, a nie “byłych alkoholikach”.

 

Choroba alkoholowa - objawy

Alkoholizm objawia się podobnie jak inne uzależnienia, jednak jego początek jest bardzo trudny do wychwycenia. Wynika to z faktu, iż granica pomiędzy piciem dla towarzystwa a stanem chorobowym jest bardzo cienka. Osoby będące w początkowej fazie alkoholizmu często normalnie funkcjonują w społeczeństwie i doskonale spełniają swoje role. Zatem, jak rozpoznać chorobę alkoholową? Otóż, aby zdiagnozować alkoholizm, trzeba się przyjrzeć objawom fizycznym i psychicznym. Najpopularniejsze objawy występujące u osób zmagających się z uzależnieniem od alkoholu, zostały wymienione poniżej.

 

Choroba alkoholowa - objawy fizyczne

Fizyczne objawy alkoholizmu są początkowo głównie kojarzone z kacem. Zalicza się do nich:

  • problemy ze snem,
  • drżenie mięśni,
  • przyspieszoną akcję serca,
  • apatię,
  • wzmożoną potliwość,
  • wysokie ciśnienie tętnicze,
  • wysuszenie śluzówek,
  • brak apetytu.

 

Wymienione objawy występują samodzielnie zazwyczaj wyłącznie na początku choroby alkoholowej. Po czasie dołączają do nich inne dolegliwości, często związane z problemami z wątrobą. W wyniku alkoholizmu bardzo często dochodzi do stłuszczenia i zapalenia organu, a także marskości tego narządu.

 

Choroba alkoholowa - objawy psychiczne

Głównym objawem psychicznym występującym podczas choroby alkoholowej, jest silna chęć sięgania po trunki. Chory z biegiem czasu nie jest w stanie kontrolować ilości spożywanego alkoholu i nie potrafi go sobie odmówić. Choremu wydaje się, że tylko alkohol może zagwarantować mu szczęście, spełnienie i relaks. Niestety nie zauważa on swojego problemu. Nie jest świadom, iż popadł w nałóg. Osoba uzależniona od alkoholu sięga po etanol za każdym razem, gdy potrzebuje zredukować stres, napięcie, zdenerwowanie i zmęczenie. Do popularnych objawów psychicznych alkoholizmu zalicza się również:

  • leczenie kaca alkoholem,
  • spożywanie alkoholu w samotności,
  • regularne przyjmowanie dużej ilości alkoholu,
  • nerwowość w momencie braku dostępu do alkoholu,
  • nieustanne myślenie o alkoholu.

 

Choroba alkoholowa - etapy

Wymienia się 4 fazy alkoholizmu: prealkoholową, ostrzegawczą, krytyczną oraz przewlekłą. Każda faza wyróżnia się charakterystycznymi objawami, które nieleczone nabierają na sile. Na szczęście dzięki terapii można uciszyć objawy i przywrócić chorego do pełnej trzeźwości.

 

Faza prealkoholowa, czyli wstępna

Faza prealkoholowa, nazywana również wstępną, może trwać nawet kilka lat. Ciężko jest ją wychwycić, gdyż w okresie jej trwania, osoba uzależniona spożywa alkohol w rozsądnych ilościach. W tej fazie osoba chora nie pije w samotności, lecz stara się znaleźć okazję do sięgnięcia po trunki. Po czasie zaczyna ona traktować etanol jak środek na poprawę humoru i rozładowanie napięcia.

 

Faza ostrzegawcza

W fazie ostrzegawczej pojawiają się pierwsze luki pamięciowe. Poza tym osoba uzależniona zaczyna sięgać po alkohol w samotności, bez okazji i potajemnie. Ponadto spożywa trunki w większej ilości i często inicjuje picie. W tej fazie często osoba spokojna, ustatkowana, która zazwyczaj pozostawała z tyłu, staje się duszą towarzystwa.

 

Faza krytyczna

Faza krytyczna to moment, w którym osoba uzależniona całkowicie traci kontrolę nad piciem. Całe jej życie zaczyna kręcić się wokół alkoholu. Nieustannie szuka ona okazji do sięgnięcia po niego. Jej głównym celem staje się planowanie picia, kupowanie trunków i odkładanie pieniędzy na nie.

 

Faza przewlekła

Faza przewlekła alkoholizmu jest najbardziej niebezpieczna. Osoba zaczyna spożywać alkohol bez przerwy. Sięga po niego już od samego rana. W tej fazie występują silne dolegliwości fizyczne i psychiczne, m.in. obniżenie funkcji intelektualnych i zaburzenie popędu seksualnego.

 

Choroba alkoholowa - leczenie

Wyjście z alkoholizmu to nie lada wyzwanie. Powrót do całkowitej trzeźwości często trwa latami. Leczenie choroby alkoholowej polega na odstawieniu trunków i eliminowaniu objawów odstawienia. Zaleca się również zastosowanie terapii. Świetnie sprawdzają się terapie grupowe w ośrodkach uzależnień.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl