
Nietrzeźwość kierowców jest jedną z częstych przyczyn kolizji i wypadków na drogach. Polskie prawo ciągle zaostrza kary i konsekwencje takich nierozsądnych zachowań jak wsiadanie za kierownicę pod wpływem środków odurzających. Stanowi to bowiem poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Powstaje też wiele kampanii edukacyjnych, które mają na celu uzmysłowić powagę sytuacji i trafić do ludzi w każdym wieku. Biorąc pod uwagę te wszystkie działania, nadal można jednak zauważyć, że istnieje spora grupa osób niestosująca się do przepisów.
Prowadzenie po alkoholu - konsekwencje
Na wstępie warto się zastanowić, jakie są ogólne kary i konsekwencje za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. W polskim prawie wyróżniamy dwie sytuacje, w których to ilość wydychanego stężenia alkoholu w powietrzu decyduje o nałożonych na kierowcę karach. Pierwsza z nich to sytuacje, kiedy alkomat pokaże przedział od 0,2 do 0,5 promila. Taka sytuacja traktowana jest jako wykroczenie, jest to stan wskazujący na spożycie alkoholu. Drugi przypadek to ten, kiedy stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, sytuacja ta traktowana jest jak przestępstwo, a kierowca jest wtedy w stanie nietrzeźwości.
Jak łatwo się domyślić, to właśnie ta druga sytuacja niesie za sobą bardziej poważne konsekwencje. W obu przypadkach jednak nakładane są kary pieniężne, możliwe jest zabranie prawa jazdy, otrzymanie punktów karnych, a nawet pozbawienie wolności. O wymiarze nałożonych konsekwencji decyduje analiza okoliczności popełnienia niedozwolonego czynu.
Wypadek po alkoholu a kolizja po alkoholu - jaka jest różnica?
Pijany kierowca powodujący zagrożenie w ruchu drogowym zawsze poniesie tego konsekwencję, niezależnie czy jest to kolizja, czy wypadek. Warto jednak mieć świadomość czym różnią się te dwie rzeczy. Kolizja to najprościej mówiąc takie zdarzenie drogowe, w którym nie ma ofiar w ludziach, pociąga ono za sobą wyłącznie straty materialne. W konsekwencji wypadku po alkoholu ktoś zostaje ranny lub ponosi śmierć. Jest to więc sytuacja bezpośrednio oddziałująca na zdrowie a czasem nawet życie uczestników. Jeśli wypadek spowoduje osoba pod wpływem alkoholu, spotka się ona ze srogimi konsekwencjami. Sąd po przyjrzeniu się zdarzeniu, analizie wszystkich okoliczności i skutków może orzec o pozbawieniu sprawcy wolności nawet na wiele lat.
Pijany kierowca - konsekwencje: alkohol a wypadek drogowy
Alkohol negatywnie wpływa na człowieka pod wieloma względami. Kolizje i promile chodzą ze sobą w parze. Długotrwałe spożywanie wszelkiego rodzaju środków odurzających niszczy w nieodwracalny sposób organizm. Jednak tak naprawdę wcale nie trzeba długo czekać, by zobaczyć skutki spożycia alkoholu. Wpływa on negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdu, ponieważ w znacznym stopniu obniża koncentrację a co za tym idzie - kierowca ma spowolniony czas reakcji. Na drodze ciągle coś się dzieje, jest wielu uczestników a sytuacja i otoczenie zmienia się z minuty na minutę! Niezwykle ważne jest zachowanie trzeźwości umysłu i rozwagi, by móc prawidłowo ocenić otaczające nas warunki. Warto mieć ze sobą zawsze w samochodzie alkomat osobisty, by w razie niepewności zbadać się samodzielnie przed jazdą.