Każdy z nas zdaje sobie sprawę z działania alkoholu na organizm człowieka. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą wpływać negatywnie na nasz układ nerwowy obniżając sprawność jego funkcjonowania. Po jego wypiciu u człowieka pojawiają się zaburzenia wzrokowe, słuchowe, a także ruchowe. Zanika umiejętność zachowania koncentracji oraz precyzyjnego myślenia.
Jak alkohol wpływa na organizm człowieka?
Już po kilku minutach od wypicia alkoholu jego poziom w krwi wzrasta. Początkowo odczuwamy wrażenie pobudzenia, jednak w miarę jego picia jego szkodliwe oddziaływanie na układ nerwowy wzrasta. Ograniczona zostaje możliwość wykonywania celowych ruchów oraz występuje senność. W momencie, gdy alkohol dotrze do rdzenia mózgowego nastąpić może ograniczenie pracy układu krążenia oraz układu oddechowego.
Alkohol znacznie zaburza sprawność organizmu osoby, która go spożyła. Jako pierwsze atakuje niezwykle wrażliwe elementy, czyli ośrodki układu nerwowego. U takiego człowieka nie wystąpi logiczne myślenie, czy krytycyzm. Mówi się, że upośledzeniu ulega tzw. uczuciowość wyższa, czyli cecha, która odróżnia człowieka od zwierząt. Składają się na nią moralność, etyka postępowania czy poczucie więzi z innymi ludźmi. Po wypiciu alkoholu człowiekiem zaczynają kierować prymitywne zachowania - popędy i instynkty.
Alkohol - po jakim czasie zaczyna działać?
Alkohol, który przełykamy tak naprawdę wchłaniany jest już w jamie ustnej, a następnie w przełyku. Do krwioobiegu najwięcej dostaje się go poprzez przenikanie przez ścianki żołądka i jelita cienkiego. Następnie trafia on do wątroby. Alkohol poprzez krew rozprowadzany jest po organizmie i krąży w niej nawet przez kilkanaście godzin. Tutaj pojawia się kluczowe pytanie - po jakim czasie zaczyna działać alkohol?
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Heidelberga etanol już po 6 minutach powoduje upośledzenia pracy neuronów w mózgu człowieka.
Po 15 minutach żołądek rozpoczyna proces pozbywania się alkoholu, który traktowany jest przez niego jak trucizna. Następuje produkcja enzymu nazywanego dehydrogenazą alkoholową, który odpowiada za metabolizm etanolu. Efektywność jego pracy w dużej mierze zależy od genetyki. W śluzówce żołądka u kobiety tego enzymu występuje mniej niż u mężczyzn. Dodatkowo jego aktywność obniżana jest przez żeńskie hormony płciowe (estrogeny), co powoduje u nich większą podatność na negatywne działanie alkoholu.
Po około 20 minutach od wypicia alkoholu odczuwalne będzie jego działanie w postaci zawrotów głowy czy zaburzeń widzenia. Pojawić się mogą także wahania nastroju.
Najwyższe stężenie alkoholu we krwi osiągane jest po upływie 1-1,5 godziny od momentu spożycia.
Stężenie alkoholu we krwi a prowadzenie auta
Według polskiego prawa samochód prowadzić może osoba, u której stężenie alkoholu we krwi wynosi mniej niż 0,2 promila. Wynika to z faktu, że prowadzące do niegrzecznych sytuacji rozproszenie koncentracji występuje już od 0,3 promila. Wartość, po której widoczne jest zaburzenie koordynacji ruchowej to 0,8 promila. Wiele osób zastanawia się ile zatem wypić, aby móc potem wsiąść za kółko. Niestety nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi.
Uśredniając, organizm człowieka pozbywa się 10 gramów czystego alkoholu w godzinę. Zawarte są one w 200 ml piwa o 5% zawartości, 100 ml 12% wina lub 30 ml wódki o mocy 40%. Oznacza to, że po wypiciu półlitrowego piwa czy trzech kieliszków wódki odczekać powinniśmy co najmniej 3 godziny.
Zawartość alkoholu we krwi oszacować można dzieląc ilość czystego alkoholu, który spożyliśmy przez wagę ciała pomnożoną przez odpowiednią wartość. U kobiet będzie to 60%, natomiast u mężczyzn 70%. Jednak warto pamiętać, że takie obliczenia nie zawsze pokrywają się z prawdą. To, jak dana ilość alkoholu wpływa na człowieka zależy od jego predyspozycji osobniczych, poziomu zmęczenia, chorób, na które cierpi, stresu czy chociażby zażywanych używek. W celu sprawdzenia zawartości alkoholu w swoim organizmie najlepiej skorzystać z alkomatów, które przedstawią dokładny wynik.
[product id="685,39,210"]