
Norwegia to jeden z krajów, do którego co roku wybiera się wielu Polaków. Są to głównie podróże w celach zarobkowych. Jednak wiele osób decyduje się wyjechać do tego kraju głównie ze względu na piękne fiordy i malownicze krajobrazy. Norwegowie to naród, który jest bardzo wyczulony na łamanie przepisów prawa. Tutejszy system prawny odznacza się wysokimi karami za ich nieprzestrzeganie. Na surowe kary są narażeni zwłaszcza kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu. Jaki jest więc limit alkoholu w Norwegii oraz jakie kary grożą za jego przekroczenie?
Limit alkoholu Norwegia
W pierwszej kolejności należy podkreślić, że w Norwegii alkohol nie jest tak dostępny, jak ma to miejsce w Polsce. W tamtym kraju jest to towar drogi i ekskluzywny, nie łatwo jest więc go kupić. Sklepy monopolowe stanowią tam prawdziwą rzadkość. Z kolei większe sklepy oraz markety nie mogą sprzedawać mocnych alkoholi, gdyż nie są po prostu do tego uprawnione. Należy również pamiętać, że alkohole, nawet te lekkie, nie są sprzedawane w zwykłych sklepach, niezależnie od godziny.
Alkoholu nie można tu kupić również w niedziele i święta. Można go nabyć wyłącznie w nielicznych sklepach, a i te nie mogą sprzedawać napojów wyskokowych w nocy oraz w święta. Oczywiście jak w każdym kraju, również i w Norwegii alkohol może być produkowany w sposób chałupniczy, jednak w tym kraju jest to nielegalne. Również służby celne znacznie ograniczają napływ alkoholu z zagranicy. Nielegalne przywożenie alkoholu do Norwegii może zakończyć się bardzo surowymi konsekwencjami.
Norwegia alkohol limit
W przypadku Norwegii przepisy dotyczące ilości alkoholu w wydychanym powietrzu podczas prowadzenia auta wyglądają podobnie, jak ma to miejsce w Polsce. Podczas badania trzeźwości alkomat nie może wskazać wyższej wartości niż 0,2 promila. Powyżej tego progu jazda jest kategorycznie zabroniona. Inaczej przepisy prezentują się w kwestii rowerzystów. Ci mogą prowadzić jednoślad, nawet jeżeli mają więcej niż 0,2 promila alkoholu. Muszą to jednak robić w taki sposób, aby nie zagrażać bezpieczeństwu swojemu i innych.
Limit promili - Norwegia — jakie kary grożą pijanym kierowcom?
Prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu jest w Norwegii surowo karane. Norwegowie pojmują bowiem jazdę pod wpływem jako działanie zmierzające do pozbawienia kogoś życia. Kara za jazdę w stanie nietrzeźwym jest trzyskładnikowa. Złożona jest z kary pozbawienia wolności, grzywny lub odebrania prawa jazdy. Kary są wymierzane w zależności od okoliczności zdarzenia. Bierze się pod uwagę to, czy pijany spowodował wypadek, czy z jego winy ktoś ucierpiał oraz, czy wyraża skruchę za swoje postępowanie.
Po zatrzymaniu pijanego kierowcy, norwescy policjanci od razu rekwirują pojazd oraz prawo jazdy, zaś sam kierowca trafia do aresztu. W przypadku, gdy spowodował on wypadek, musi pozostać do dyspozycji policji przez minimum 6 godzin. W tym czasie nie może spożywać alkoholu, konieczne może bowiem okazać się powtórzenie badań.
Limit alkohol Norwegia
W sytuacji, gdy nikt nie został poszkodowany, zaś sam kierowca nie spowodował wypadku, wymiar kary zależy w dużej mierze od dawki alkoholu w wydychanym powietrzu. W przypadku gdy alkomat wskazał wartość mniejszą niż 0,5 promila, na kierowcę najczęściej nakładana jest grzywna. 0,5 do 1 promila może zakończyć się grzywną, odebraniem prawa jazdy oraz karą pozbawienia wolności w zawieszeniu. 1 do 1,5 promila grozi karą pozbawienia wolności. Z kolei jeżeli kierowca przekroczy 1,5 promila, może liczyć na skumulowanie wszystkich tych kar, a pozbawienie wolności nie zostanie warunkowo zawieszone.
Norwegia limit alkoholu
Osoby, które zostały skazane za jazdę pod wpływem alkoholu w Norwegii, mogą liczyć na nieprzychylne traktowanie. Dla Norwegów nie jest to bowiem niewinny wybryk, a poważne przestępstwo. Taka osoba może mieć przede wszystkim problemy z rozwojem kariery zawodowej. Również zakup ubezpieczenia w przyszłości może być znacznie utrudniony.