
Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy kalibracją a wzorcowaniem alkomatu. Przyjmuje się, że kalibracja ma za zadanie określić odchylenie wartości mierzonej od normy. Natomiast wzorcowanie przedstawia różnicę między wartością wzorcową jednostki miary a informacją z przyrządu wzorcowanego. Zapraszamy do dalszej części artykułu w celu uzyskania szczegółowej odpowiedzi na pytanie: “Wzorcowanie a kalibracja - jakie są różnice?”.
Kalibracja alkomatu - co to jest?
Kalibracja alkomatu ma na celu zestrojenie wewnętrznego oprogramowania z sensorem. Pozwala na ustawienie urządzenia w taki sposób, aby jego wyniki były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu. Podczas kalibracji specjaliści sprawdzają precyzję pomiarów danego sprzętu poprzez porównanie jego wyników z wartościami referencyjnymi.
Regularna kalibracja jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej można mieć pewność, że sprzęt dostarcza precyzyjne wyniki. To bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo. Używając nieprawidłowo działającego alkomatu, można nieświadomie wsiąść za kierownicę w stanie nietrzeźwości i tym samym doprowadzić do wypadku czy kolizji.
Wzorcowanie alkomatu - co to?
Wzorcowanie alkomatu umożliwia wskazanie różnicy między alkomatem a wzorcem miary. Przyjmuje się, że sprzęt wzorcowy musi być bardziej precyzyjny od badanego urządzenia o trzy rzędy wielkości. Proces wzorcowania przeprowadzany jest w odpowiednich warunkach przy użyciu zaawansowanej aparatury.
Wzorcowanie alkomatu jest bardzo ważnym procesem, dzięki któremu można się upewnić, czy urządzenie działa w odpowiedni sposób i dostarcza dokładne pomiary. Ponadto wzorcowanie jest zazwyczaj wymaganą procedurą w przypadku alkomatów wykorzystywanych przez służby mundurowe, aby zapewnić zgodność z przepisami i standardami dotyczącymi kontroli trzeźwości.
Kalibracja a wzorcowanie - różnica
Kalibracja i wzorcowanie alkomatu to dwa różne procesy, jednak oba mają na celu zapewnienie wiarygodności pomiarów urządzenia. Kalibracja ma za zadanie dostosować ustawienia urządzenia, podczas gdy wzorcowanie obejmuje po prostu porównanie wyników pomiarów z wartościami wzorcowymi. Oba te procesy są bardzo ważne dla zapewnienia skuteczności działania alkomatu i w efekcie bezpieczeństwa na drodze.
Kalibracja i wzorcowanie alkomatu - czy można przeprowadzić te procesy samodzielnie?
Aby przeprowadzić kalibrację i wzorcowanie alkomatu, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i specjalistyczne narzędzia. Nie mając doświadczenia, profesjonalnej aparatury i umiejętności, nie da się wykonać kalibracji i wzorcowania w prawidłowy sposób. Podejmując się tego zadania bez wystarczającej wiedzy i sprzętów, można doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia alkomatu. Zatem nie warto ryzykować i próbować oszczędzać, gdyż można ponieść spore straty.
Kalibrację i wzorcowanie alkomatu najlepiej zlecić profesjonalistom, którzy mają doświadczenie oraz dysponują zaawansowanym laboratorium. Oddając swój sprzęt w ręce specjalistów, nie trzeba się martwić, że zostanie on uszkodzony podczas dostrajania. Ponadto można mieć pewność, że cały proces przebiegnie w prawidłowy sposób.
Wszystkie osoby, które poszukują fachowców od kalibracji i wzorcowania zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty. Od lat wykonujemy te procesy, dzięki czemu możemy pochwalić się dużym doświadczeniem i zaawansowaną wiedzą. Do pracy używamy wyłącznie najlepsze, specjalistyczne narzędzia, które są w pełni bezpieczne dla kalibrowanych czy wzorcowanych urządzeń. Ponadto do każdego zlecenia podchodzimy w sposób indywidualny i z ogromnym zaangażowaniem, dlatego jesteś bardzo skuteczni. Kalibrację i wzorcowanie wykonujemy w konkurencyjnych cenach, które nie nadwyrężają budżetu klientów. Zachęcamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami oferty. Gwarantujemy profesjonalną obsługę, doskonałą jakość usług i możliwie, jak najszybszą realizację zlecenia. Wysoki standard naszych usług potwierdzają pozytywne opinie klientów.