Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Jazda po alkoholu a ubezpieczenie OC

Jazda po alkoholu a ubezpieczenie OC

Wszyscy jesteśmy świadomi jak duże zagrożenie na drogach wywołują kierowcy po alkoholu. Niestety mimo wiedzy o wszystkich mandatach, karach i innych konsekwencjach procent nietrzeźwych kierowców, jakich można spotkać na drodze ciągle jest wysoki. W ciągu roku policja jest w stanie złapać nawet 100 tysięcy osób, które w stanie nietrzeźwości zdecydowały się prowadzić samochód. Sankcje finansowe, jakie są zagrożeniem dla kierowców pod wpływem są jednymi z łagodniejszych konsekwencji. Czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad działaniem polisy OC, w momencie spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu?

 

Kary za jazdę po alkoholu - prowadzenie samochodu pod wpływem

Mimo tego, że wszędzie jest głośno o zagrożeniach, jakie może nieść za sobą jazda po alkoholu, kierowców w stanie nietrzeźwości można złapać bardzo wielu. Prowadzenie samochodu pod wpływem jest skrajnie nieodpowiedzialną decyzją, niezależnie od tego, czy został spożyty jeden drink, czy kilka piw. Konsekwencje finansowe nakładane na nietrzeźwych kierowców mogą być bardzo dotkliwe, ale traktuje się je jako jedne z delikatniejszych kar, przez co ludzie się aż tak ich nie boją. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, który mówi o tym, że żadne ubezpieczenie nie uchroni takich osób.

 

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii ubezpieczenia po wypadku pod wpływem, warto przytoczyć, kiedy właściwie jazda po alkoholu jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem. Istnieją sytuacje, w których jazda pod wpływem nie jest niedozwolona. Nie jest to jakaś specjalna taryfa ulgowa na całe szczęście, a polskie prawo, które dopuszcza możliwość prowadzenia samochodu lub innego pojazdu mechanicznego, z maksymalnym stężeniem alkoholu we krwi wynoszącym 0,2 promila. Jeżeli wynik jest wyższy niż ten wcześniej podany, ale wynosi do 0,5 promila, mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, który będzie już kwalifikowany pod wykroczenie lub przestępstwo.

[product id="38, 39, 43"]

Kary za jazdę pod wpływem

Za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, ale w momencie, kiedy w organizmie jest go między 0,2 promila, a 0,5 promila można trafić do aresztu na 5 do 30 dni. Kolejną karą, jaka może wystąpić jest kara grzywny, którą otrzymać można w wysokości od 5 do 30 dni. Taki czyn traktuje się jako wykroczenie. Natomiast jako przestępstwo będzie traktowało się jazdę po alkoholu, kiedy zawartość alkoholu we krwi wynosi powyżej 0,5 promila. W momencie zdecydowania się na prowadzenie pojazdu mechanicznego w takim stanie, liczyć się można z konsekwencjami w postaci kary pozbawienia wolności lub jej ograniczenia do 2 lat, lub z karą grzywny. Co więcej, wraz z sankcją karną sąd może orzec o zakazie prowadzenia jakichkolwiek pojazdów mechanicznych na okres minimum 3 lat. Kary za jazdę po alkoholu są przeróżne, ale niestety nawet one nie są w stanie powstrzymać pijanych kierowców.

 

Ubezpieczenie, a wypadek - co gdy spowoduje wypadek po alkoholu

Warto rozważyć kwestię “ubezpieczenie, a wypadek”, ponieważ dużo osób nie wie czego może spodziewać się powodując wypadek w stanie nietrzeźwości. Obowiązkowe ubezpieczenie OC, które ma w posiadaniu każdy kierowca gwarantuje pokrycie kosztów szkód, a także i wypłatę jakiejś rekompensaty osobie poszkodowanej w wypadku. Ta forma chroni kierowcę powodującego wypadek przed konsekwencjami finansowymi, do jakich może dojść podczas nieszczęsnego wydarzenia. Jednak, czy to znaczy, że ubezpieczenie OC działa tak samo w przypadku spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu? Na całe szczęście nie.

Każdy wypadek po alkoholu, tak jak inne zdarzenia zaistniałe pod wpływem stanu nietrzeźwości, jest wyłączony spod odpowiedzialności ubezpieczalni. Nie znaczy to nic innego jak to, że kierowca powodujący wypadek po alkoholu musi opłacić wszystkie koszty i rekompensaty z własnej kieszeni.

Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci rekompensatę osobom poszkodowanym, ale sam kierowca musi zwrócić się z tak zwanym regresem - czyli żądaniem zwrotu wartości wypłaconego odszkodowania.

 

Sprawdzenie trzeźwości przed wsiadaniem za kółko

Warto podjąć się sprawdzenia trzeźwości, zanim zdecyduje się prowadzić samochód. Narażanie się na te wszystkie konsekwencje nie jest absolutnie warte. Warto poszerzyć wyposażenie o alkomat osobisty. Kierowca, u którego odnotowano wypadek po alkoholu musi liczyć się z automatycznym i wyraźnym wzrostem cen polisy.

Sprawdź też: Po jakim czasie alkohol zaczyna działać?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl