Promocje
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+
Alkomat osobisty Alcofind Pro X-5+

439,00 zł

Cena regularna: 499,00 zł

szt.
Producenci

Jak odczytać wynik z alkomatu?

Alkohol wydychany, a alkohol we krwi

Jednostką, która jest najbardziej powszechna i najbardziej popularna, ponieważ pojawia się w urządzeniach, które stosuje policja, jest zawartość miligramów alkoholu w litrze wydychanego z płuc powietrza, czyli mg/L. Są oczywiście również takie alkomaty, które wynik podają od razu w promilach alkoholu i wtedy użytkownik nie musi przeliczać wyniku, ponieważ otrzymuje go natychmiast. Dlaczego więc można przeliczyć ilość alkoholu krążącego w krwiobiegu na ilość alkoholu, który wydychamy wraz z powietrzem z płuc? Jest tak dlatego, że gdy spożywamy alkohol, nasz organizm musi go strawić. Podczas tego procesu alkohol jest również wchłaniany do krwiobiegu, a wraz z krwią dostaje się do płuc. Tam przechodzi do pęcherzyków płucnych, gdzie zaczyna parować pod wpływem powietrza, które się w nich znajduje. Gdy robimy wydech, wydychamy prócz powietrza także alkohol.

Za pomocą badania ilości wydychanego z płuc alkoholu określono, ile alkoholu w ogóle znajduje się w danym czasie w organizmie badanego człowieka. Współczynnik, który o tym mówi, nosi nazwę BBR (Blood Breath Ratio). W Rzeczpospolitej Polskiej współczynnik ten to 2100:1. Dzięki znajomości stosunku tego współczynnika można przeliczać zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu na zawartość alkoholu we krwi. Do tego służy alkomat, w którym dokonano odpowiedniej kalibracji, dzięki czemu urządzenie jest zdolne do mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenie wskazuje, ile alkoholu znajduje się we krwi, bez konieczności pobierania jej z organizmu osoby badanej.

[product id="38,41,65"]

Prawo polskie, a dozwolona zawartość alkoholu we krwi

W Polsce prawo mówi o tym, że dozwolona ilość alkoholu w wydychanym powietrzu nie może przekroczyć 0,2 promila. Ten, kto w wydychanym powietrzu ma więcej niż 0,5 promila, popełnia przestępstwo. Wzór na przeliczanie mg/L na promile wygląda następująco: X (mg/L) = 2,1 x Y = ‰. A teraz kilka przykładów, które zobrazują, jak w prosty sposób można przeliczyć jedną jednostkę na drugą:

  • 0,04 mg/L = 2,1 x 0,04 = 0,084‰
  • 0,07 mg/L = 2,1 x 0,07 = 0,147‰
  • 0,11 mg/L = 2,1 x 0,11 = 0, 231‰
  • 0,25 mg/L = 2,1 x 0,25 = 0,525‰

Inna jednostka, która wykorzystywana jest czasem w urządzeniach do mierzenia zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, to ilość gramów alkoholu na litr wydychanego powietrza, czyli g/L. Ta jednostka pozostaje w stosunku proporcjonalnym do promili, więc wzór na przeliczanie jednostki z jednej na drugą wygląda tak: x (g/L) = ‰. Przykłady:

  • 0,15 g/L = 0,15‰
  • 0,20 g/L = 0,20‰
  • 0,50 g/L = 0,50‰

Istnieje wiele różnych alkomatów, ale najpopularniejsze (znajdujące się również w naszej ofercie) pokazują wynik w promilach i niekonieczne jest przeliczanie jednej jednostki na drugą, by określić zawartość alkoholu we krwi badanej osoby.

Podsumowanie

Pamiętaj, że nawet najlepszy alkomat może nie być w stu procentach precyzyjny co do ilości wydychanego z powietrzem alkoholu, zwłaszcza wtedy, gdy są to wartości graniczne. Jeśli wydychane powietrze ma zawartość alkoholu, która może przekroczyć dopuszczalną ilość, nie prowadź samochodu i nie narażaj się na niebezpieczeństwo. Jeśli zdecydujesz się na zakup jednego z naszych urządzeń, będziesz pewien skuteczności jego działania. Staraj się jednak nie wsiadać za kółko po alkoholu nawet wtedy, gdy wydychane powietrze nie przekracza dopuszczalnej ilość alkoholu!

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl