Producenci
Nowości

Domowy alkomat a policyjny – czy wyniki zawsze są zgodne?

Domowy alkomat a policyjny – czy wyniki zawsze są zgodne?

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują alkomaty domowe, prawdopodobnie jest to spowodowane ciągle rozwijającym się transportem oraz kwestiami związanymi z bezpieczeństwem, a także trzeźwością. Wielu ludzi zadaje sobie więc pytanie, czy alkomat domowy jest wiarygodny i czy można mu w pełni ufać, kiedy na przykład chcemy wsiąść za kierownicę. Istotne jest poznać cechy dobrego i wiarygodnego alkomatu, aby móc odpowiedzieć na to pytanie i poznać różnice między alkomatem policyjnym a domowym.

Jakie są rodzaje alkomatów?

Zarówno domowe jak i policyjne alkomaty można podzielić na kilka rodzajów, podstawowym zadaniem każdego z nich jest pomiar stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. W najbardziej podstawowy sposób można podzielić je na dwie grupy:

  1. alkomaty półprzewodnikowe - tańsze modele, stosowane głównie przez prywatne osoby, mniej precyzyjne, jednak w warunkach, które nie wymagają wysokiej precyzji - wystarczające.

  2. Alkomaty elektrochemiczne - bardziej dokładne i profesjonalne, stosowne zarówno w warunkach domowych, jak i policyjnych urządzeniach, wykorzystują sensor reagujący wyłącznie na cząsteczki alkoholu, dlatego ich działanie jest bardziej wiarygodne.

Domowy alkomat vs policyjny

Chcąc poznać różnice między alkomatem domowym a policyjnym trzeba zwrócić uwagę na kilka cech, które powinny charakteryzować dobry sprzęt tego rodzaju:

  • Dokładność pomiaru - to z pewnością najważniejszy aspekt, nad jakim trzeba się zastanowić. Alkomaty policyjne poddawane są rygorystycznym testom, ciągle sprawdzane i testowane. Muszą działać z najwyższą jakością i rzetelnością. W przypadku domowych alkomatów, użytkownik sam musi zadbać o ich stan techniczny, szczególnie o kalibrowanie. Brak kalibracji może prowadzić do nieprawidłowych wyników. Domowe alkomaty są mniej precyzyjne, jednak szczególnym niebezpieczeństwem jest tu brak dbałości o ich stan techniczny. To ich właściciel musi zadbać by były poddane serwisowaniu co 6 - 12 miesięcy lub po wykonaniu określonej liczby pomiarów.

  • Tolerancja błędu - w przypadku alkomatów policyjnych jest ona minimalna, nawet poniżej 0,005%, inaczej jest w przypadku alkomatów domowych tu może on wynieść 0,05%.

  • Warunki pomiarowe - pomiary wykonywane przez policjantów są często kilkakrotnie dokładniejsze i przeprowadzane w kontrolowanych warunkach przez profesjonalistów. Prywatni użytkownicy alkomatów często mogą, nawet nieświadomie, popełnić błąd podczas badania, a to może nawet całkowicie zaburzyć wyniki.

  • Możliwość weryfikacji - policjanci, jeśli zachodzi taka potrzeba, mogą dokonać dokładniejszej i szczegółowej analizy, na przykład poprzez badanie z krwi. Osoba prywatna, w warunkach domowych nie ma takiej możliwości. Alkomat półprzewodnikowy lub elektrochemiczny jest dla nich jedyną formą badania.

Czy można ufać domowym alkomatom? Alkomat policyjny a domowy – rozbieżności

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. To czy domowy alkomat jest wiarygodny zależy od kilku czynników. Aby zwiększyć wiarygodność własnych pomiarów, warto zainwestować w lepszej jakości sprzęt, na przykład alkomaty elektrochemiczne, ponieważ to właśnie ich działanie porównywane jest do tego na komisariatach. Trzeba też pamiętać, że nawet najlepsze urządzenie, aby sprawnie działało wymaga regularnej kontroli a w przypadku alkomatów kalibracji. Najlepiej, żeby odbywała się ona w autoryzowanych serwisach. Podczas wykonywania testu, należy stosować się do wszelkich zaleceń producenta.

Alkomaty domowe i policyjne różnią się pod kilkoma względami, jeśli jednak zaopatrzymy się w dobrej jakości sprzęt, najlepiej alkomat elektrochemiczny i będziemy o niego odpowiednio dbać, nawet w warunkach domowych - da nam on wiarygodne i rzetelne wyniki, które pozwolą nam ze spokojem wsiąść za kierownicę bądź pójść do pracy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku badania alkomatem policyjnym, to właśnie jego wynik jest wiążący i decydujący o poziomie trzeźwości. Domowe pomiary warto więc traktować jako wskazówkę, która da nam sygnał o stanie naszej trzeźwości, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, lepiej zachować ostrożność i stosować ograniczone zaufanie do takiego rodzaju badania!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl