
Obecnie problem spożywania wysokoprocentowych trunków przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, staje się coraz powszechniejszy. W związku, z czym wiele osób zastanawia się, czy badanie nieletniego na zawartość alkoholu jest możliwe oraz jakie konsekwencje mogą wynikać w chwili uzyskania pozytywnych wyników testu.
Badanie trzeźwości nieletniego - kiedy można przeprowadzić?
Badanie nieletniego na zawartość alkoholu przez policję to niezwykle nurtująca kwestia, wymagająca od nas zwrócenia uwagi na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim funkcjonariusz może wykonać test w przypadku podejrzenia, że dana osoba znajduje się pod wpływem napojów wysokoprocentowych.
Wśród sytuacji, w których przeprowadza się takie testy, możemy zaliczyć uczestnictwo w wypadku bądź kolizji drogowej, zachowania wskazujące stan nietrzeźwości w placówce edukacyjnej albo w miejscu publicznym czy interwencje policji w trakcie zgromadzenia młodzieży.
Kto może wykonać badanie trzeźwości nieletniego?
Prawo do przeprowadzenia badania nieletniego na zawartość alkoholu mają funkcjonariusze policji, mogący wykonać test w trakcie interwencji, korzystając z alkomatu albo testera trzeźwości. Badanie można przeprowadzić na trzy sposoby, a mianowicie przy pomocy śliny, krwi bądź wydychanego powietrza. Zazwyczaj przeprowadzeniem procedury zajmuje się kurator sądowy.
Musimy mieć na uwadze, iż formalne badanie nie może zostać wykonane bez obecności żadnego dorosłego, natomiast jeśli nie jest to możliwe, rolę rodziców obejmuje nauczyciel czy pracownik ośrodka pomocy społecznej.
Konsekwencje odmowy badania alkomatem
Mimo iż możliwe jest odmówienie badania nieletniego na zawartość alkoholu, to konsekwencje takiej decyzji mogą być niezwykle poważne. Sprzeciw może zostać potraktowany jako przyznanie się, co w efekcie wpłynie na powiadomienie sądu rodzinnego o zaistniałej sytuacji.
W takim przypadku kurator może wnioskować o dodatkowy nadzór, dlatego rodzice lub opiekunowie powinni świadomie podejmować decyzję o odmowie.
Jakie są rodzaje alkomatów wykorzystywanych do badania nieletnich?
Na rynku dostępne są różne modele alkomatów, wykorzystywanych do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Możemy do nich zaliczyć zarówno modele półprzewodnikowe oraz przesiewowe, jak i elektrochemiczne.
Pierwszy wariant w głównej mierze nadaje się do użytku domowego, natomiast dwa pozostałe, w szczególności alkomat elektrochemiczny, charakteryzują się wysoką dokładnością. Dzięki temu stosowane są przez policję oraz służby mundurowe.
Gdzie kupić wysokiej jakości alkomat?
Decydując się na inwestycję w solidny, trwały i funkcjonalny alkomat, pochodzący od zaufanego producenta, warto bliżej zapoznać się z przygotowaną przez nas ofertą. W naszym asortymencie dostępne są modele w różnych zakresach cenowych, różniące się od siebie nie tylko marką, ale również parametrami technicznymi, poszczególnymi funkcjami czy wyglądem. Z chęcią pomożemy w doborze odpowiedniego urządzenia, niezależnie od tego, czy chodzi o sprzęt na użytek własny, czy przez funkcjonariusza policji.